neler yapabiliriz

Bilgi Edinme Kanunu’nu kullanmak

4982 sayılı “Bilgi Edinme Hakkı Kanunu”. Bu kanunla bütün devlet kurumlarına vatandaş olarak soru sormaya hakkımız var. İsterseniz PTT’ye başvurup gönderdiğiniz mektubun yerine neden ulaşmadığını sorabilirsiniz mesela. Hatırlarsanız, Hrant Dink davası ile ilgili olarak Başbakanlık ve İç İşleri Bakanlığı gibi pek çok kuruma bu kanun kapsamında soru sorma kampanyası yapılmıştı.

Bilgi Edinme Hakkı Kanunu kapsamında soracağınız soruların 15 gün içinde cevaplanması gerekiyor kanuna göre. Aksi halde ilgili görevliler hakkında “görevi ihmal”den soruşturma açılabilir. Devlet kurumları sorunuza cevap vermezse onları bu durumu hatırlatan bir mail attığınızda veya telefon ederseniz, baştan savma da olsa bir cevap gelecektir hemen.

Bu kanunla soru sormanın en kolay yolu, soru sormak istediğiniz devlet kurumunun internet sayfasını kullanmak. O sayfada “Bilgi Edinme Hakkı” diye bir bölüm olur genellikle.

Taylan Çintay için bu kanunu kullanarak devlete sorular sorabiliriz. Adalet Bakanlığı’na, Taylan Çintay’ın ve / veya genel olarak hasta mahkumların durumunun ne olduğunu, hapishanelerde kaç hasta mahkum olduğunu ve bunların tedavilerinin nasıl yapıldığını sorabiliriz. Sağlık Bakanlığı‘na, mahkum vatandaşların sağlık haklarını hangi birimin, kurumun koruduğunu sorabiliriz. Sağlık Bakanlığı’nın Kanserle Savaş Dairesi var, onlara kanser olan mahkumlar için ne yaptıklarını, bunların tedavisi için nelerin gerekli olduğunu ve gerekenin yapılıp yapılmadığını sorabiliriz. Adli Tıp Kurumu‘na, tedavi görmesi gereken mahkumlarla ilgili hukuki sürecin nasıl işlediğini, ne kadar zaman aldığını, sağlık raporlarının ille de Adli Tıp Kurumu’ndan alınmasının gerekçesini sorabiliriz. Aklınıza ne gelirse sorabilirsiniz.

Devlet bize kaçamak cevaplar da verse, bazı vatandaşların bu konunun takipçisi olduğunu görmezden gelememiş olacak. Takip etmenin, kamuouyunun gücü var.

Bu konuda soru sorabileceğimizi düşündüğümüz bazı kurumların Bilgi Edinme Kanunu adreslerinin bağlantıları aşağıda. Bir tıkla siz de devletten “hesap” sorabilirsiniz. (Ama dikkat edin, vatandaşlık numarası vermeden soru soramıyoruz, belki de fişleniyoruz…)

Adalet Bakanlığı – Bilgi Edinme Bürosu

Sağlık  Bakanlığı – Bilgi Edinme Birimi

Adli Tıp Kurumu, internet üzerinden başvuru yapılabilen bir bilgi edinme birimi kurmamış. Fakat atk@adalet.gov.tr adresine, 4982 sayılı bilgi edinme hakkı kanunu kapsamında sorularınızın yanıtlanmasını talep eden bir mail atmak mümkün. (Biz henüz denemedik, ama deneyeceğiz!)

Sağlık Bakanlığı Kanserle Savaş Dairesi – bilgi edinme

Başbakanlık

Cumhurbaşkanlığı

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s